Konta pocztowe dla pracowników i studentów Uniwersytetu Opolskiego mają istotne znaczenie podczas przebiegu kariery zawodowej czy studiów. Zarówno pracownicy jak i studenci mogą logować się do serwisów informatycznych uczelni własnie przy pomocy adresu mailowego, będącego również loginem w Centralnym Punkcie Logowania (CAS).
Posiadając adres w domenie uni.opole.pl pracownicy i studenci mogą logować się między innymi do serwisów: USOSweb, USOS UL, APD, itd. Procedury uzyskania adresu e-mail w domenie Uniwersytetu Opolskiego są opisane w odrębnych sekcjach poniżej.