alleW ostatnim czasie ponownie nasiliły się próby “wyciągnięcia” danych osobowych oraz dostępowych użytkowników m. in. posiadających konta mailowe w domenie Uniwersytetu Opolskiego. Hackerzy podszywają się pod znany serwis aukcyjny Allegro, a także generują fałszywe wiadomości automatu obsługi poczty. PRZESTRZEGAMY!!! Pod żadnym pozorem nie należy wysyłać skanów dokumentów, loginów, haseł i danych adresowych!! Żadna instytucja finansowa nigdy nie prosi o dane dostępowe do swoich serwisów.
Oto przykładowe treści oszustów:

Twoje konto Allegro: Drogi kliencie, Pragniemy poinformowac,ze wzgledu na wykonaniu rutynowych audyt bezpieczenstwa, twoje konto zostalo tymczasowo zawieszone dopóki nie spelniaja nastepujacych wymagania: 1. Dostarczyc kolorowa kopie waznego dokumentu tozsamosci; takie jak miedzynarodowy paszport (podwójna strona), dowód osobisty lub prawo jazdy (dokumenty musza byc wyraznie widoczne). 2. Dostarczyc twoje zdjecie trzymajac dokument tozsamosci blisko twarzy (dokumenty musza byc wyraznie widoczne). Wymagane dokumenty nalezy przeslac poczta elektroniczna na: *****@mail15.com Przepraszamy za ewentualne niedogodnosci, jednak Allegro musza byc zgodne z nowym prawodawstwem. Nalezy pamietac, ze Twoje konto zostanie zawieszone, dopóki nie sa zgodne z wymaganiami.

[Wiadomość wygenerowana automatycznie] z *****.***.pl. Z przykrością informujemy, że Twoja wiadomość nie została dostarczona do jednego lub wielu odbiorców. Załączamy jej fragment. Komunikat o błędzie znajduje się poniżej. System Pocztowy. Szczegóły w załączniku“.

Szanowni użytkownicy poczty! Przestrzegamy i prosimy nigdy  nie otwierać załączników z podejrzanych wiadomości mailowych, dość często pisanych “łamaną” polszczyzną. Otwarcie załącznika, grozi zainfekowaniem komputera, utratą anonimowości i bezpowrotną utratą plików w komputerze.